Knić - Šemsudin Kučević, zamenik direktora Kancelarije za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja danas je prisustvovao proslavi dana opštine Knić.
Knić - Šemsudin Kučević, zamenik direktora Kancelarije za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja danas je prisustvovao proslavi dana opštine Knić.
Predsjednik opštinskog odbora SDA Prijepolje Ibro Fazlić uputio je pismo zaštitniku građana Saši Jankoviću o nepoštovanju osnovnih i elementarnih prava Bošnjaka u opštini Prijepolje, u kojem se navodi:
Danas je održana treća sjednica Skupštine grada Novog Pazara kojoj odbornici Stranke demokratske akcije Sandžaka nisu prisustvovali zbog ranije istaknutih i novonastalih nezakonitosti u radu Skupštine grada Novog Pazara. Tim povodom u prostorijama Centrale Stranke održana je press konferencija odborničkog kluba “SDA Sandžaka - Dr Sulejman Ugljanin” na kojoj je govorio šef odborničkog kluba Fahrudin Đekić. On je rekao da takozvana novoformirana skupštinska većina nastavlja sa radom i djelovanjem uz potpuno ignorisanje zakona, kao i svih akata koje u skladu sa zakonom donosi Skupština grada Novog Pazara. “To je bila praksa u prethodnom mandatu od 2008. do 2012. godine, to odbornici koji su učestvovali u radu skupštine u tom periodu vrlo dobro znaju, a ta se praksa nastavlja i danas“, rekao je Đekić. Đekić je naveo da je propust napravljen kod zakazivanja današnje, treće sjednice Skupštine grada Novog Pazara, na taj način što predsjednici odborničkih grupa nisu prije sjednice pozvani od strane predsjednice Skupštine na konsultacije u vezi predloženog dnevnog reda, što je u skladu s Poslovnikom o radu Skupštine grada, obaveza predsjednika Skupštine. Obzirom na ponašanje i način rada tzv. novoformirane skupštinske većine, odbornici SDA Sandžaka se s pravom pitaju da li bi i te konsultacije imale smisla, navodi Đekić i podsjeća da je na prvoj sjednici, kada je napravljena prekompozicija skupštinske većine, dodato preko sto dopunskih tačaka dnevnog reda, kao i da je na današnjoj sjednici ponovo dodat veliki broj tačaka, što radu Skupštine daje jednu krajnje neozbiljnu notu. “Grad sa preko 100 hiljada stanovnika ne zaslužuje da ima ovakvu Skupštinu koja odluke donosi po skraćenom postupku u kojem odbornici, kao predstavnici naroda čija je osnovna i jedina funkcija da zastupaju interese građana koji su ih birali, nemaju pravo da budu informisani o tome za šta će glasati, niti protiv čega će glasati“. “Građani Novog Pazara su tu anomaliju već prepoznali, pa se po gradu, po uzoru na poslijeratni prijeki sud već govori o „prijekoj skupštini“ Novog Pazara“, istakao je šef odborničkog kluba Fahrudin Đekić, dodatno pojašnjavajući da prijedlozi odluka koji se stavljaju na dnevni red nemaju obrazloženje, da se odluke donose po hitnom postupku, i da čak ni odbornici većine ne znaju za šta glasaju. Fahrudin Đekić je još naglasio da se stiče utisak da je gradonačelnik Novog Pazara u potpunosti preuzeo funkciju predsjednika Skupštine grada Novog Pazara i od Skupštine napravio lični servis za donošenje nezakonitih odluka, i da se ovime, pored predsjednice Skupštine, obesmišljava i omalovažava i sama Skupština grada Novog Pazara. Na kraju je šef odborničkog kluba SDA Sandžaka uputio poziv odbornicima skupštinske većine da obuzdaju samovolju gradonačelnika i njegovih saradnika i da pokušaju, ukoliko za to imaju snage, da rad Skupštine vrate u zakonske okvire.
Tvrdnje predstavnika SDA Sandžaka o nezakonitom i rasipničkom trošenju novca građana Novog Pazara od strane gradonačelnika ponovo su juče potvrđene, sada od strane Centra za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije, a ranije od strane Državnog revizora pokretanjem postupaka protiv gradonačelnika i njegovih saradnika istaknuto je danas na pres konferenciji Stranke demokratske akcije Sandžaka ogranak Novi Pazar “Afera “STADION”, koju su juče otvorili nezavisni mediji, a gdje je ukazano da je gradonačelnik, tajno i mimo zakona, potrošio million i pet stotina hiljada eura, predstavlja težak oblik zloupotrebe službenog položaja, jer je novac trošen tajno i nezakonito, u proceduri koju je poništila nadlježna Republička agencija za javne nabavke što je potvrdio i Vrhovni kasacioni sud. Gradonačelnik se drznuo da posao vrijedan milion i petsto hiljada eura bukvalno pokloni onome kome on hoće. Postavlja se logično pitanje, kakav je interes gradonačelnik imao da radi tajno i nezakonito?” – istakao je danas Amir Hasurdžić, portparol i član izvršnog odbora SDA Sandžaka za Novi Pazar Nakon jučerašnjih medijskih natpisa i iznijetih dokaza, o kojima je SDA Sandžaka i ranije javno govorila i upozoravala gradonačalnika, građanima je potpuno jasno da je vlast u Novom Pazaru godinama unazad podređena isključivo interesima gradonačelnika Meha Mahmutovića. Činjenica je, da je samo tokom 2011. godine preko 4 miliona i 500 hiljada eura novca građana Novog Pazara potrošeno tajno i nezakonito upravo od strane Mahmutovića, kako je to utvrdio državni revizor ističu u SDA Sandžaka “Nas zabrinjava ćutnja i tolerisanje ovakvog ponašanja gradnoačelnika od strane političke partije čiji je kandidat, a od tužilaštva i Uprave za borbu protiv organizovanog kriminala očekujemo da hitno reaguju.”- podvukao je Hasurdžić
Nakon 20 godina politički montiranog procesa protiv 13 Bošnjaka, Viši sud je, zbog zastarelosti djela, donio odluku o prekidu sudskog postupka. Miloševićev režim je ovoj grupi Bošnjaka stavio na teret da je imala namjeru da destabilizuje suverenost tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, ali je dobro poznato da je u pozadini svega bila namjera da kroz ovakve i slične torture nad Bošnjacima diskredituje i oslabi uticaj Stranke demoktratske akcije Sandžaka, a samim tim i zaplaši narod u Sandžaku. Njihov pravni zastupnik Esad Duljević okarakterisao je ovaj postupak kao “spomenik stida i srama”, što dovoljno govori u prilog činjenici da je prioritet Državne bezbedosti bio da sruši SDA Sandžaka. “Ono što su doživeli u proteklih 20 godina je ličilo na inkvizatorski postupak koji je sudsku praksu u to vrijeme vratio na srednjovekovna načela, gde su se tada radnici Državne bezbednosti ponašali kao demoni, zloupotrebljavajući ovlašćenja.Optuženi su bili u izolaciji u Okružnom zatvoru u Kraljevu, a gdje su se od njih iznudjivala priznanja, da jedni druge optužuju, da potpisuju nešto što nisu uradili”, izjavio je Duljević. On navodi da je ovo bio klasični politički proces protiv Stranke demokratske akcije , a posebno je bio cilj da se rukovodstvo stranke izoluje i pohapsi, jer na drugi način se nisu mogli obračunati sa najuticajnijom strankom. Podsećanja radi, prve presude su donijete 1994.godine i tada su optuženi dobili presude na višegodišnje zatvorske kazne. 1996. godine je Vrhovni sud ukinuo pomenute presude i predmet vratio Okružnom sudu na ponovljeno suđenje,a do 2000.godine nisu preduzete nikakve procesne radnje. Posljednjih deset godina je više puta pokušavano otpočinjanje novog procesa, ali je zbog nepojavljivanja pojedinih optuženih i nemogućnosti tužilaštva i suda da finalizuju zamisli tadašnjeg režima,donijeta konačna odluka o prekidu ovog montiranog procesa. Presuda se odnosi na 13 optuženih: Fadil Ugljanin, Šefćet Gračanin,Mirsad Hodžić,Safet Zilkić,Nedžib Hodžić, Adem Hasić,Hajriz Fejzović,Zekrija Hajrović,Šefkija Rašljanin,Rifat Dupljak,Džemail Etemović,Mustafa Alić i Hajro Aljković. Takodje, donijeta je odluka da se obustavi proces protiv Hoda Jakupovića i Zuhdije Hodžića, koji su u medjuvremenu preselili na ahiret.
Zaprepašćeni posljednjim dogadjanjima, kada su se nepoznate osobe toliko drznule i pucale na službeno vozilo policije, najoštrije osudjujemo ovaj čin i tražimo da se počinioci najhitnije pronađu i kazne, jer to je atak na bezbjednost svih građana Novog Pazara. Takođe, zahtjevamo da Ministarstvo unutrašnjih poslova izvrši korjenite promjene u novopazarskoj policiji. Zahtjevamo od ministra Ivice Dačića i direktora policije Milorada Veljovića da što prije pokrenu pitanje bezbjednosti u Novom Pazaru, kao i da se razotkriju sprege kriminalaca i odredjenih struktura policije, jer ne možemo dozvoliti da Novi Pazar bude mjesto gdje će kriminal nastaviti da se širi i gdje je bezbjednost građana na najmanjem mogućem nivou. Pozivamo nadlježne da konačno shvate ozbiljnost situacije, na koju SDA Sandžaka ukazuje već duži niz godina. Ovaj posljednji dogadjaj napada na policajce ukazuje da je ovo jedan od načina da se pošalje poruka državi i narodu da je bezbjednost našeg grada u rukama kriminalaca. SDA Sandžaka inisitira na hitnom otkrivanju svih počinioca najtežih krivičnih djela, jer je grad ogrezao u kriminalu i bezakonju. Nije nam jasno, šta je još potrebno da se desi u Novom Pazaru kako bi se gradjani osjećali sigurnije, jer sada dolazimo u još težu sitaciju, da ni oni koji treba da nam garantuju bezbjednost više nisu sigurni. Tužilaštvo i sud ne pokazuju zainteresovanost da rješavaju pitanja od vitalnog značaja za naš grad, a novopazarci sve više gube povjerenje u ove institucije, koje treba da im budu garant boljeg i sigurnijeg života. SDA Sandžaka neće dozvoliti da Novi Pazar postane bastion kriminala, a naši gradjani glineni golubovi kojima nema ko da osigura bezbjednost.
Prvi osnovni sud u Beogradu je danas donio presudu kojom niko od 9 optuženih nije osuðen za paljenje Bajrakli džamije u Beogradu. Tim povodom Stranka demokratske akcije Sandžaka izdaje sljedeæe saopštenje: SDA Sandžaka najoštrije protestuje zbog odluke Prvog osnovnog suda u Beogradu zbog oslobaðajuæe presude za 9 optuženih za paljenje beogradske Bajrakli džamije koja se desila u noæi izmeðu 17 i 18. marta 2004.godine. Obrazloženje sudije šalje veoma lošu i uznemirujuæu poruku svim graðanima, a posebno muslimanima koji žive u ovoj državi. Ova presuda i obrazloženje dovoljno govori da se ovom sluèaju nije pristupilo ozbiljno, te da cilj optužnice nije bila zaštita ovog kulturno-vjerskog dobra grada Beograda i svih beograðana ne samo onih islamske vjere. Bajrakli džamija je jedan od simbola muslimana koji žive u Srbiji i njeno skrnavljenje predstavlja najgrublje kršenje i vrijeðanje vjerskih prava i sloboda. Oèekujemo da Tužilaštvo u najkraæem moguæem roku podigne posebnu optužnicu, koja æe obuhvatiti iskljuèivo odgovornost za paljenje Bajrakli džamije, ugrožavanje života i bezbjednosti ljudi koji su se u trenutku napada nalazili u džamiji i oko nje kao i nanijetu materijalnu štetu koja je procenjena na 24 miliona dinara. Tražimo od policije, sudstva i tužilaštva da pronaðu i kazne izgrednike koji su odgovorni za ovaj incident.
Na današnjoj sjednici Skupštine Srbije, Enis Imamoviæ, narodni poslanik SDA Sandžaka i potpredsjednik Stranke se obratio javnosti zbog sramne i zabrinjavajuæe presude Prvog osnovnog suda u Beogradu, kojom oslobaða krivice optužene za paljenje Bajrakli džamije u Beogradu 2004.godine. Ne želeæi da komentariše odluku suda, Imamoviæ istièe zabrinutost obrazloženjem sudije koja je vodila ovaj sluèaj, dato medijima, koja govoreæi o presudi kaže “nije naèinjena šteta veæeg obima”. “Kakva grozota je trebala da se desi da bi po njenim mjerilima, paljenje džamije, ipak bilo okarakterisano kao “šteta veæeg obima” - zapitao je Imamoviæ kolege poslanike i javnost u Srbiji. U svom nadahnutom izlaganju, on je podsjetio da je od poèetka ovog višegodišnjeg suðenja, sama optužnica, bila postavljena tako traljavo, da se odmah moglo naslutiti da æe ona pasti. “Ovakve poruke koje su poslate su uznemirujuæe.” - zabrinuto je zakljuèio Imamoviæ. On je iskazao poštovanje prema svjesti prosjeènih graðana Srbije a posebno beograðana, videvši njihovu reakciju i osjetljivost na nepravdu, na ovu sramnu presudu. Na kraju Imamoviæ je zatražio od nadlježnog ministarstva sve raspoložive informacije o ovom sluèaju.
Na šestoj Izbornoj skupštini SDA Sandžaka pored izbora za predsjednika Stranke, gdje je apsolutno povjerenje dobio dr. Sulejman Ugljanin, izabrani su i članovi Glavnog odbora, Nadzornog odbora i Suda časti Stranke demokratske akcije Sandžaka.
U nedjelju, 20. oktobra, u Centrali Stranke u Novom Pazaru, održane su konstitutivne sjednice novih saziva Glavnog odbora, Nadzornog odbora i Suda časti SDA Sandžaka. Sjednicom Glavnog odbora je predsjedavao predsjednik Stranke demokratske akcije Sandžaka dr. Sulejman Ugljanin koji je ovom prilikom svim novoizabranim članovima organa Stranke uručio rješenja o izboru i poželio im puno sreće i uspjeha u radu. Rješenje o izboru za predsjednika SDA Sandžaka, predsjedniku Stranke dr. Sulejmanu Ugljaninu uručio je predsjedavajući Izborne skupštine SDA Sandžaka Fuad Baćićanin. Na prijedlog predsjednika SDA Sandžaka Glavni odbor je za zamjenika predsjednika Stranke jednoglasno izabrao Šemsudina Kučevića, diplomiranog politikologa, a za novog generalnog sekretara Stranke Vasviju Gusinac, profesoricu engleskog jezika i književnosti. Glavni odbor je na prijedlog predsjednika Stranke jednoglasno izabrao pet novih potpredsjednika SDA Sandžaka. U naredne četiri godine funkcije potpredsjednika SDA Sandžaka će obavljati: Fuad Baćićanin, potpredsjednik Stranke zadužen za kulturu, Enis Imamović, potpredsjednik zadužen za politiku, Bajro Gegić, potpredsjednik zadužen za nauku, Senad Mahmutović, potpredsjednik zadužen za privredu i dr. Muniba Bihorac, potpredsjednica Stranke zadužena za sigurnost. Glavni odbor je na konstitutivnoj sjednici izabrao i Komisiju za upravljanje ljudskim resursima na čijem čelu će biti Saima Brunčević, kao i Izbornu komisiju kojom će rukovoditi Enis Imamović. Na konstitutivnoj sjednici Nadzorni odbor SDA Sandžaka je za svog predsjednika izabrao Harisa Gegića, diplomiranog ekonomistu iz Novog Pazara, dok je Sud časti na svojoj konstitutivnoj sjednici povjerenje da rukovodi ovim organom dao Mithatu Šabanoviću, diplomiranom pravniku iz Novog Pazara.
Narodni poslanik SDA Sandžaka Bajro Gegić je u Skupštini Srbije zatražio razmatranje o uspostavljanju sudskih organa na teritorijima opština Tutin i Sjenica. Prenosimo njegovo obraćanje ministru pravde Nikoli Selakoviću i narodnim poslanicima, gdje je u svom govoru decidirano naveo razloge i potrebe svojih opravdanih zahtjeva: „Važeći zakon o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava proistekao je iz reforme pravosuđa iz 2009.godine, a primjenjuje se od 1.januara 2010 godine. Pomenuta reforma i ovaj zakon su i od strane i domaće stručne javnosti dobili loše ocjene a i u praksi su ispoljili mnoge nedostatke. Zbog toga se pristupilo izradi novog zakona sa ciljem da se ti nedostaci otklone a nepravilnosti isprave. Vi ste juče g-dine ministre obrazlagali razloge za donošenje ovih zakona i isticali ciljeve koje želite da postignete. Sve što ste rekli u vezi sa tim je, što se nas tiče u redu i prihvatljivo, međutim mislim da u predlogu ovog zakona to nije u potpunosti ispoštovano. Ja sam iz Tutina, i hocu da ovaj zakon posmatram na osnovu toga kako je opština Tutin i njeni građani tretirani u njemu. Naime opština Tutin je do pomenute reforme imala sud za prekršaje ,opštinski sud i opštinsko javno tužilaštvo. Pomenutom reformom je sve to ukinuto odnosno izmješteno ili pripojeno odgovarajućim organima u Novom Pazaru. Pratili smo vaše ocjene postojećih rješenja i najave kriterijuma i principa na osnovu kojih će biti urađen ovaj zakon i ponadali se da će Tutin ponovo dobiti ove sudske organe. Ispostavilo se međutim da smo imali lošu procjenu, predloženim zakonom Tutin i dalje ostaje bez ovih sudskih organa. Ovakvo je rješenje za nas građane Tutina nedopustivo, neprihvatljivo, nepravedno i neprincipijelno. Tutin je pogranična opština, granica sa Crnom Gorom je oko 60 km, a administrativna linija sa Kosovom je oko 40 km, teritorijalno je jedna od većih opština u Srbiji sa 741 km. U opštini Tutin živi više od 31 000 stanovnika i pretežno su Bošnjaci čak oko 90% i još ako računamo onih 10 000 koji borave duže vreme u inostranstvu na privremenom radu bar su se nadali da će to tako biti. Tutin je jedna od najnerazvijenih opština u Srbiji, stopa nezaposlenosti prelazi preko 70%, infrastruktura a posebno putna je u izuzetno lošem stanju, opština Tutin ima 99 naseljenih mjesta, preko 500 km lokalnih puteva od kojih je manje od 10 % asfaltirano put Novi Pazar- Tutin jedina veza sa bilo kojom drugom opštinom je po svim procjenama najlošiji i najopasniji u Republici Srbiji, tih 35 km se ne može preći brže od 45 minuta pojedina sela su od Tutina udaljena više od 40 km, putevi kao što sam rekao uglavnom su makadamski , zime duge i hladne sa puno snijega bez javnog prevoza da bi jedan pešterac obavio neku potrebu u sudu on treba da pređe u jednom pravcu 75 km izuzetno lošeg puta a u letnjem periodu mu za to treba ceo dan, a zimi su mu i dva dana malo, umjesto da se u Tutinu i drugim udaljenim opštinama, nerazvijenim opštinama, pograničnim opštinama otvaraju nove institucije i time život građana čini lakšim i jeftinijim dešava se suprotno.Mi tražimo da za sve opštine i sve građane važe ista pravila, isti kriterijumi,isti principi da svi budemo ravnopravni i jednaki, kad bi tako bilo u Tutinu bi sigurno postojao i prekršajni sud i osnovni sud i opštinsko javno tužilaštvo a u Sjenici osnovno javno tužilaštvo. U Tutinu postoje svi uslovi za postojanje ovih organa. Gospodine ministre molimo Vas da nadjete način i otklonite ove očigledne nedostatke i nepravde koje siguran sam ih i vi uočavate“,-zaključio je u svom obraćanju poslanik Bajro Gegić.
Potpredsjednik SDA Sandžaka i narodni poslanik u Skupštini Srbije Enis Imamović zatražio je objašnjenje od Visokog saveta sudstva i ministra pravde povodom konkursa za izbor sudija za Osnovni sud u Novom Pazaru, koji je raspisan u decembru 2014. godine.