https://www.traditionrolex.com/37https://www.traditionrolex.com/37 Novi Pazar - članci - SDA Sandžaka
Učitavanje sajta

Novi Pazar

Vijesti Stranke Demokratske Akcije Sandžaka

Jedinstvo i zajednički rad nam je prioritet

Gostujući u emisiji Intervju dana, generalni sekretar SDA Sandžakja Fuad Baćićanin analizirao je aktuelnu političku situaciju u Sandžaku i Novom Pazaru. Istakavši da je politička stabilnost uslov za ekonomski razvoj Sandžaka, Baćićanin je naglasio „Nažalost, trenutno stanje ne ide onako kako bismo mi, kao i većina naših građana željeli. U Novom Pazaru je srušena izborna volja građana. Novi Pazar je ponovo politički nestabilan grad, i umesto da bude centar razvoja ovog kraja, naš grad je danas centar stagnacije, nezakonitosti, ogromnih dugovanja, blokiranih računa javnih preduzeća i ustanova, neisplaćenih plata i nažalost praznih priča... SDA Sandžaka pozdravlja izgrađenu harmoniju u funkcionisanju lokalnih koalicija  u opštinama Tutin, Sjenica, Prijepolje i Priboj, na koji način se stvara pozitivan ambijent za investiciona ulaganja i ekonomski razvoj“. „SDA Sandžaka je svakako za jednu i jedinstvenu islamsku zajednicu. Mislim da je to želja i svih građana Novog Pazara i Sandžaka, a prvenstveno svih Bošnjaka. Politika napokon treba da ostavi to pitanje našim vjerskim autoritetima“ odgovrio je Baćićanin na pitanje novinara da li je SDA Sandžaka za jednu i jedinstvenu islamsku zajednicu i dodao: „Naši vjerski autoriteti imaju dovoljno znanja, sposobnosti i mudrosti da im moramo vjerovati i dopistiti im da ovo, možemo slobodno reći, najznačajnije pitanje za Bošnjake, riješe... U to ne treba da se miješa ni Vlada Srbije, niti Vlada Turske, već naši vjerski autoriteti, koji će, ubeđen sam, naći načina da ovo pitanje, uz pomoć prijatelja, riješe... Vjera nam je jedna, knjiga nam je jedna, jedan nam je Gospodar – Allah dž.š., i po ovom pitanju se ne smijemo mimoilaziti... I islamska zajednica mora biti jedna i jedinstvena...“ rekao je Baćićanin.  „Izražavamo zabrinutost zbog motiva koji je mobilisao SDP i ostale nebošnjačke stranke da  pronevjerom izborne volje  od strane Hedije Škrijelj i pomoći dva odbornika srpske liste  suspenduju  bošnjačku izbornu volju iz Novog Pazara,  gdje Bošnjaci čine 80% populacije. Preko 50% izborne volje birača je suspendovano na ovaj način“, naglasio je uintervjuu Fuad Baćićanin. Generalni sekretar Stranke demokratske akcije Sandžaka je analizirajući aktuelno stanje u gradu rekao: „SDA Sandžaka je opstanak u koaliciji u Novom Pazaru uslovila hitnim rješavanjem nagomilanih problema i otklanjanjem posljedica nezakonitih radnji koje je ustanovio državni revizor, vraćanjem ogromnih dugova i isplatom zaostalih zarada i doprinosa zaposlenim u gradskim upravama, javnim preduzećima i ustanovama...“

Detaljnije
Stabilna politička situacija preduslov ekonomskog razvoja i privlaćenja investicija

Generalni sekretar SDA Sandžaka Fuad Baćićanin, sa saradnicima, primio je danas ambasadora Sjedinjenih Američkih Država Njegovu Ekselenciju Majkla Kirbija koji ovih dana boravi u Novom Pazaru. Susret je upriličen u Centrali Stranke demokratske akcije Sandžaka. Tokom zvaničnog sastanka Baćićanin je ambasdora Kirbija upoznao sa aktuelnom političkom situacijom u Novom Pazaru i Sandžaku. Važan dio razgovora odnosi se na političku situaciju u Novom Pazaru nastalu formiranjem nove skupštinske većine 21. februara 2013. godine. SDA Sandžaka je stava da ne žali zbog izlaska iz lokalne vlasti i da ostanak u vlasti nije bio cilj Stranke demokratske akcije Sandžaka već je opstanak u vlasti uslovila iznalaženjem minumuma zajedničkog interesa  u rješavanju nagomilanih problema sa kojima se grad Novi Pazar suočava.  Sagovornici su se saglasili da stabilna politička situacija je preduslov ekonomskog razvoja i privlaćenja stranih investicija u Sandžaku. Fuad Baćićani je pozvao ambasadora Kirbija da iskoristi svoj uticaj i usmjeri ekonomske aktivnosti svoje vlade na razvoj Sandžaka i Novog Pazara.

Detaljnije
Sporazum o aviosaobraćaju sa Turskom u aprilu

Ministar saobraćaja, pomorstva i komunikacija Turske, Binali Jildrim, rekao je u razgovoru sa ministrom u Vladi Srbije dr. Sulejmanom Ugljaninom da će u aprilu doći u Beograd kako bi dve zemlje potpisale Sporazum o civilnom vazduhoplovstvu. Dva ministra sreli su se danas na završetku dvodnevnog rada Mješovitog komiteta za ekonomsku saradnju Srbije i Turske održanog u Ankari i razgovarali o saradnji na projektima u oblasti saobraćaja – rehabiliticaji i rekonstrukciji dva regionalna puta u Sandžaku, Novi Pazar – Tutin i Novi Pazar – Sjenica - Aljinoviće, izgradnje deonice Koridora 11 i projektu rekonstrukcije bivšeg vojnog aerodroma u Lađevcima za putnički saobraćaj. Ugljanin, koji je kopredsedavajući Mješovitog komiteta, upoznao je Jildrima sa projektom izgradnje tri baze za vozače kamiona na Koridoru 10, na pola puta između Niša i Beograda i zamolio turskog kolegu da ta zemlja produži dozvole autobuskim prevoznicima iz Srbije koji voze za Tursku. Ministar Ugljanin je pozvao ministra Jildrima na zajednički sastanak dve vlade koji bi u Beogradu trebalo da se održi do kraja godine i ponovio poziv turskim kompanijama da u što većem broju investiraju u Srbiju.

Detaljnije
Predstavnici ambasade Velike Britanije posjetili SDA Sandaka

  Generalni sekretar SDA Sandžaka Fuad Baćićanin je sa Ahmedinom Škrijeljem sekretarom ogranka Novi Pazar, primio danas predstavnike ambasade Velike Britanije u Beogradu, gospodina Džejmsa Mura, šefa političkog odeljenja ambasade, gospodina Pitera Vilkinsona, predstavnika Ministarstva vanjskih poslova Velike Britanije zaduženog za Srbiju i Crnu Goru i gospođu Jasnu Hajder političku savjetnicu u svom kabinetu u  Centrali Stranke demokratske akcije Sandžaka. Predstavnici ambasade Velike Britanije ovih dana borave u Sandžaku i Novm Pazaru u cilju monitoringa nad projektima koje u Sandžaku finansira Vlada Velike Britanije i želje da se upoznaju sa aktuelnom političkom situacijom u Sandžaku sa posebnim osvrtom na situaciju u Novom Pazaru nastalu posle formiranja nove skupštinske većine 21. februara 2013. godine. Tokom zvaničnog sastanka predstavnici SDA Sandžaka su ponovili stav da  je pohvalno i da vodi stabilizaciji regiona Sandžaka stabilnost koalicija u Tutinu, Sjenici, Prijepolju i Priboju, a od predstavnika ambasade Velike Britanije je zatraženo da i oni daju svoj doprinos i iskoriste svoj uticaj u cilju postizanja političke i ekonomske stabilizacije Novog Pazara.  

Detaljnije
Ekonomska saradnja sa Turskom ide uzlaznim putem

Obraćanje ministra dr. Sulejmana Ugljanina na 2. zasedanju Mješovitog komiteta za ekonomsku saradnju Srbije i Turske   Poštovani ministre Nabi Avdži, poštovani učesnici drugog zasedanja Mješovitog komiteta za privrednu saradnju Republike Srbije i Republike Turske, dame i gospodo, velika mi je čast i  izuzetno zadovoljstvo da vas pozdravim u ime Vlade Republike Srbije i u svoje lično ime. Dozvolite mi da se prvo osvrnem na dosadašnju ekonomsku saradnju naše dve zemlje koja, na obostrano zadovoljstvo, ide uzlaznim putem od prvog zasedanaja našeg Komiteta, u septembru 2010. u Beogradu. Tome su nesporno doprinele intezivne razmene poseta i susreta na najvišem nivou u poslednje tri godine. To je pospešilo bilateralne odnose, ali i odnose u regionu pri čemu na umu imam trojne susrete Srbije, Turske i Bosne i Hercegovine. Svakako je veoma bitan bio susret predsednika Nikolića i Gula u Ankari prošlog meseca, ali i susreti na nivou predsednika država i vlada na međunarodnim skupovima i konferencijama. Pozivam dve Vlade, na osnovu ranijeg dogovra, da u što kraćem roku održe sastanak u Beogradu koji će doprinet budućoj još boljoj saradnji.

Detaljnije
Gradska vlast Novog Pazara nespremno dočekala najavljene padavine

Usled obilnih padavina koje su pogodile Novi Pazar i okolinu i prouzrokovale određenu štetu manjeg obima  članovi Izvršnog odbora ogranka SDA Sandžaka za Novi Pazar, šef Resora za sigurnost i članovi odbora za vanredne situacije obišli su nekoliko najkritičnijih lokacija pogođenih padavinama. Prilikom obilaska utvrđeno je da su se mještani uglavnom sami organizovali kako bi sanirali posledice izilvanja rijeka iz korita. Evidentno je da su aktuelna gradska vlast i  štab za vanredne situacije neadekvatno reagovali i nespremno dočekali situaciju izazvanu padavinama koje su unaprijed najavljivane već nekoliko dana. Svima je poznato da se nekoliko godina unazad ova situacija ponavlja, odnosno da se usled malo većeg obima padavima rijeke iz korita izlivaju i nerijetko prave veliku materijalnu štetu građanima Novog Pazara, ali gradska vlast nedovoljno čini ka  rješavanju ovog problema u Novom Pazaru.  Naime, mišljenja smo da se mora hitno pristupiti trajnom rješavanju ovog gorućeg pitanja ukorićavanjem rječnih korita Jošanice, Trnavske rijeke, Raške i Banjaske rijeke. S tim u vezi pozivamo gradonačelnika i ostale rukovodeće strukture u aktuelnoj gradskoj vlasti da na ozbiljan način pristupe rješavanju ovog problema i na taj način zaštite građane Novog Pazara i njihovu imovinu od konstantne ugroženosti jer je pitanje izlivanje rijeka iz  korita očigledno na marginama prioriteta vlasti u Novom Pazaru i da ovom pitanju ne prilaze na  adekvatan način.

Detaljnije
U Rači elektronska uprava

Predsjednik SDA Sandžaka i ministar u Vladi Srbije dr. Sulejman Ugljanin prvi je građanin koji je danas u opštini Rača izvadio svoj rodni list za 30 sekundi pred predstavnicima opštine, Ministarstva pravde i državne uprave, Javnog preduzeća PTT „Srbija“ i Kancelarije za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja. Ovim je simbolično obeležen početak funkcioniisanja elektronske matične službe koja će ove godine biti uvedena u još 42 nerazvijene opštine. Prošlog decembra je postignut sporazum Kancelarije, Ministarstva i PTT-a po kome se Kancelarija obavezala da nabavi kompjutersku opremu, PTT da instalira i obuči matičare, a Minsitarstvo da omogući pristup Centralnom  sistemu podataka.  Predsednica opštine Rača Dragana Živanović zahvalila je ministu Ugljaninu na svemu što Kancelarija za koju je zadužen čini za nerazvijene opštine, kao i predstavnicima Ministarsta i PTT-a na njihovoj ulozi u ovom projektu. Ugljanin je izrazio zadovoljstvo zajedničkim radom na pomoći nerazvijenim opštinama, podsetivši da je premijer Ivica Dačić, posetom nerazvijenim područjima juga Srbije dao novi podsticaj da se najsiromašnijim u državi posveti što je moguće veća pažnja. „To je znak da ćemo uspeti da smanjimo siromaštvo u zemlji.“ Predstavnik PTT-a, doktor Mihajlo Jovanović, direktor za informacione tehnologije je, takođe je izrazio zadovoljstvo učešćem PTT-a u projektu i dodao da ta kompanija daje infrastrukturu, najavivši da će do kraja godine sve opštine biti opremljene i matičari obučeni, kako je i predviđeno sporazumom iz prošle godine. Do tog roka, trebalo bi da građani u svojim opštinama mogu da dobiju i uverenje o državljanstvu, rečeno je danas u Rači.

Detaljnije
Imamović za "Politiku": Sandžak organizovati kao Južni Tirol

Potpredsjednik SDA Sandžaka i narodni poslanik  Enis Imamović, dao je 24.9.2014.godine intervju dnevnom listu"Politika". Intervju vam prenosimo u cijelosti.   

Detaljnije
Šef Misije OEBS-a posjetio SDA Sandžaka

Danas je Stranku demokratske akcije Sandžaka posjetio Šef Misije OEBS u Srbijii, Nj.E. Ambasador Peter Burkhard sa saradnicima. Ambasadora Burkharda je primio Fuad Baćićanin, generalni sekretar Stranke sa rukovodstvom ogranka SDA Sandžaka za Novi Pazar.  Osnovna tema razgovora bila je politička i ekonomska situacija u Sandžaku sa posebni osvrtom na političku i ekonomsku krizu u Novom Pazaru.  Ambasadoru OEBS-a je predstavljen način formiranja, skupštinske većine u Novom Pazaru gdje je uz pomoć srpske liste i jednog odbornika Bošnječke demokratske zajednice, a uz asistenciju policije izbačena bošnjačka izborna volja iz gradske vlasti. Konstatovano je da je stabilna politička situacija uslov ekonomskog razvoja. Predstavnici SDA Sandžaka su ambasadora  Burkharda upoznali sa stanjem u svim javnim preduzećima i ustanovama, blokadom računa u svim gradskim preduzećima, ogromnim dugovanjima grada, kao i nastavkom nezakonitog rada gradonačelnika Novog Pazara Meha Mahmutovića.  SDA Sandžaka je godinama unazad radila na stabilizaciji političke klime u Novom Pazaru i Sandžaku, pa je od OEBS-a zatraženo da se detaljnije upoznaju i uključe u rješavanju političke krize u koju je voljom Sandžačke demokratske partije ušao Novi Pazar. 

Detaljnije
SDP zamjenom teza obmanjuje javnost

Povodom medijskog istupa Almira Lekovića, sekretara Skupštine grada, Gradski odbor SDA Sandžaka za Novi Pazar izdao je saopštenje za javnost u kojem važnim ističe da je svojim istupom sekretar Skupštine Almir Leković pokušao je da pažnju javnosti skrene sa ključne stvari koju su odbornici SDA Sandžaka uočili i o istoj obavestili javnost i nadležne državne organe.  Namernom zamenom teza Almir Leković je izbegao da da odgovor na pitanje da li je na jučerašnjoj sjednici Skupštine, prilikom utvrđivanja kvoruma, prisustvovalo 24 odbornika sa potvrđenim odborničkim mandatima. Gradski odbor SDA Sandžaka ne čudi retorika koju koristi gospodin Leković jer je ona sastavni dio političke kulture i morala koji je svojstven interesnoj grupi ljudi kojoj se očigledno i Almir Leković pridružio, koja ne bira sredstva i načine  samo da ostane na vlasti. Ono što posebno zabrinjava jeste apsolutno odsustvo osećaja za odgovornost i realnost, ali šta god Almir Leković po nalogu svojih mentora govorio ne može izbeći činjenicu da su čelnici aktuelne vlasti jedini odgovorni za stanje u koje su zapali radnici, javna preduzeća i ustanove. Mišljenje i stavovi Lekovića za građane Novog Pazara nisu merodavni niti se bilo ko na iste obazire, ono što je jedino merodavno jesu činjenice i istina. O načinu na koji  aktuelna vlast vodi računa o interesima građana Novog Pazara i o njenom zakonitom radu najbolje svjedoče izvještaj Državnog revizora za 2011. godinu i stotine radnika koji ne primaju lične dohodtke, kojima se ne uplaćuju doprinosi za penzijsko i socijalno osiguranje i koji su odavno napušteni od vlasti čiji je Leković glasnogovornik. Pošto brine o novcu građana Novog Pazara pozivamo Almira Lekovića da građanima Novog Pazara saopšti koliko je građane Novog Pazara koštala isplata prekovremenih sati aktivistima SDP-a mimo svih zakonskih maksimuma tokom 2011.godine što je konstatovao i državni revizor. Stranka demokratske akcije Sandžaka insistira na poštovanju zakona na svim nivoima vlasti u Novom Pazaru a čelnike grada pozivamo da uvaže realnost i odustanu od politike koju  kreiraju i sprovode suprotno interesima građana Novog Pazara i da konačno shvate da vlast služi narodu a ne onima koji su u vlasti.

Detaljnije
Šansa Smedereva za turska ulaganja

Smederevo ima dobre izglede da zainteresuje turske investitore, zaključeno je danas za vreme posjete Predsjednika SDA Sandžaka I ministra u Vladi Srbije dr. Sulejmana Ugljanina i turskog ambasadora u Beogradu, Nj.E. Mehmeta Kemala Bozaja ovom gradu na Dunavu. Dobar geostrateški položaj, plovni put, železnica, autoput i aerodrom su infrastrukturne pogodnosti grada na Dunavu, složili su se gradonačelnica dr Jasna Avramović i gosti. Osim toga, stara smederevska tvrđava sa turskim hamamom, kao i marina, zanimljivi su turistički i svako ulaganje bi se isplatilo. „Moj je cilj da spajam ljude – one koji nešto nude i one koji nešto traže“, rekao je ministar Ugljanin. Smederevo je, pored nerazvijenih opština, bila tema nedavnog zasedanja Mješovitog komiteta za ekonomsku saradnju Srbije i Turske, čiji je kopredsjednik. „Naši preci nisu zidali ovakve tvrđave da bismo mi došli i rekli – uh, baš je lepo. Zidali su sebi za život i obaveza naših generacija je da svemu tome vratimo život i tako se odužimo precima,“ rekao je ambasador Bozaj. On je dodao da je u srpsko-turskim odnosima okrenuta nova stranica i da su učvršćeni toliko da će se razvijati bez obzira ko u obe zemlje bude na vlasti, „a odnos naša dva naroda bi trebalo da bude osnov“. Na sastanku je dogovoreno i da delegacija iz turske opštine Odun Pazar dođe u Smederevo i da se razmotre mogućnosti za bratimljenje. Gradonačelnica je dodala da osim kulturne i turističke saradnje, postoje dobre mogućnosti i za saradnju u privredi.

Detaljnije
Obraćanje ministra Ugljanina na otvaranju zasjedanja mješovitog komiteta

Poštovani kopredsedavajući ministre Bulif, cenjeni članovi delegacija Republike Srbije i Kraljevine Maroko, predstavnici medija, dame i gospodo, izuzetno mi je zadovoljstvo da vas sve pozdravim u ime Vlade Republike Srbije i svoje lično ime i poželim vam najsrdačniju dobrodošlicu u Beograd. Posebno mi je drago što se Mešoviti komitet napokon, posle 30 godina, održava i što sam siguran da će naš rad u ova dva dana značajno unaprediti odnose naših dveju zemalja. Politički odnosi između Srbije i Maroka su prijateljski i neopterećeni problemima koji često muče države u bilaterlnim odnosima. Naša ekonomska saradnja, koja ovog trenutka nije onakva kakvu bismo želeli i vi i mi, ipak kreće uzlaznom putanjom. Zato sam siguran da je ovo zasedanje Mešovitog komiteta veoma značajano na bilateralnom planu, jer će nam pružiti priliku da objektivno sagledamo dosadšnje rezultate razvoja ekonomske saradnje i perspektive i mogućnosti unapređenja te saradnje u raznim oblastima. Zato očekujem da će razvoju i stabilnosti ukupnih međusobnih ekonomskih odnosa u velikoj meri doprineti upotpunjena ugovorno-pravna regulativa i da je veoma značajno što će na ovom zasedanju Mešovitog komiteta biti potpisana četiri sporazuma: o osnivanju Mešovite komisije za trgovinu, ekonomsku i naučno-tehničku saradnju; o uzajamnom podsticanju i zaštiti ulaganja; o izbegavanju dvostrukog oporezivanja; o saradnji u oblasti veterine.  Ovi sporazumi će, uz Trgovinski sporazum, koji je potpsan jula 2005. godine, pored doprinosa kvalitetu ukupnih odnosa u regulisanju različitih oblasti saradnje, obezbediti i veću pravnu sigurnost u poslovnim kontaktima privrednika naših zemalja. Nesumnjivo je da je podizanje ekonomske saradnje između Srbije i Maroka u obostranom interesu, pre svega zbog regionalne pripadnosti, blizine tržišta i komplementarnosti naših privreda. Tome svakako doprinose potpisani sporazumi o slobodnoj trgovini. Prioritet Srbije je da stvori osnov daljeg razvoja reformama u zemlji i zaključivanjem međunarodnih sporazuma u oblasti ekonomske saradnje. S tim ciljem potpisani su sporazumi o slobodnoj trgovini sa Evropskom Unijom, Carinskom unijom Ruske Federacije, Belorusije i Kazahstana, članicama CEFTA, zemljama EFTE i Turskom. Od posebnog je značaja pristupanje Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji koje se privodi kraju. Veliki pomak načinjen je i na putu evropskih integracija. Uvedena je vizna liberalizacija za građane Srbije, zemlja je dobila status kandidata i očekujemo datum za početak pregovora o pristupanju Evropskoj Uniji. Zemlje Evropske Unije čine oko 60 odsto ukupne razmene Srbije sa svetom, a čak 80 odsto stranih investicija dolazi iz zemalja-članica. No, iako nam je Evropska Unija glavni ekonomski partner, nama su podjednako važna tržišta Ruske Federacije,  zemalja BRIKS-a, Bliskog Istoka i Afrike. Upravo tu vidimo značajne mogućnosti za saradnju sa Marokom. Bilateralna ekonomska saradnja nije razvijena, sem robne razmene, ali zaostaje za tradicionalno veoma dobrim političkim odnosima. Naš je zadatak da ovakvim susretima učinimo što više da se ta saradnja unapredi i ovo zasedanje je početak puta ka realizaciji tog cilja. Privreda u Srbiji ima značajne komparativne prednosti i pogodnosti za plasman kapitala drugih zemalja, a velike prednosti pružaju već spomenuti sporazumi o slobodnoj trgovini sa velikim brojem zemalja  koji Srbiji omogućuju pristup tržištu od više od 800 miliona stanovnika, a stranim investitorima, koji imaju proizvodnju ovde, omogućeno je da koriste sve prednosti koje trgovinska liberalizacija sa tim zemljama pruža.  To se, pre svega, odnosi na ulaganja u prehrambenu industriju, proizvodnju saobraćajnih sredstava,  industriju informaciono-komunikacijskih tehnologija, metalski kompleks i farmaceutsku industriju, koje je Srbija strateškim dokumentima opredelila kao prioritet i svoju razvojnu šansu. Naša zemlja je istovremeno fokusirana i na realizaciju velikih infrastrukturnih projekata kao što su izgradnja auto-puteva, železničkih saobraćajnica, mostova, energetskih postrojenja — termo i hidro centrala —  i, takođe, veću eksploataciju obnovljivih izvora energije. U toj oblasti očekujemo od stranih investitora da nađu svoj interes i učestvuju u tim projektima ili finansiranjem ili zajedničkim ulaganjem. Moje zadovoljstvo ovim zasedanjem je upotpunjeno činjenicom da će se osim državnih delegacija, sresti i privrednici. Iako zbog nešto manjeg broja privrednika iz Maroka neće biti prilike za organizovanje Poslovnog foruma u našoj Privrednoj komori,  oni koji su uspeli da dođu nastaviće razgovore sa kolegama iz Srbije. Ti razgovori i oni koji će, siguran sam, uslediti, bez sumnje će doprineti da se sledeći podaci o ekonomskoj saradnji promene na bolje na obostranu korist i zadovoljstvo. Samo kratko da vas podsetim da od 2004. godine, Srbija beleži stalni deficit u razmeni sa Marokom. U 2012. godini ostvarena je razmena od  9,5 miliona američkih dolara,  od čega je izvoz bio 1,6 miliona, a uvoz 7,9 miliona dolara. U strukturi našeg izvoza u Maroko bili su zastupljeni hartija i karton, premazani, impregnirani ili prekriveni plastičnim masama, pločne vlaknatice, spoljne gume za građevinska ili industrijska vozila, obrađeno bukovo i hrastovo drvo, konstrukcije i delovi konstrukcija i tako dalje. Iz Maroka smo uvozili automobile, smrznute jagode, skuše, konrevisanu ribu, odeću i drugo.  U toj skromnoj razmeni ima puno prostora za veću saradnju. Maroko ulaže znatna sredstva u infrastrukturne projekte poput izgradnje brana, železničke mreže i modernizaciju pruga, izgradnju luka, aerodroma, turističkih objekata, železara, stanova, škola, tunela, kao i elektrifikaciju seoskih područja. Interes Srbije je u realizaciji takvih investicionih projekata,  u izvozu naših proizvoda ili izvođenjem radova u oblasti poljoprivrede, vodoprivrede, građevinarstva, infrastrukture i novih tehnologija. U sve to firme iz Srbije bi mogle da se uključe samostalno ili u kombinaciji sa stranim partnerima. Kao što znate, ja sam ispred Vlade Srbije zadužen za Kancelariju za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja, koja brine o 46 opština sa oko milion stanovnika i interes cele države, Kancelarije i moj lično je da svaka strana investicija bar delimično dođe i u te najnerazvijene krajeve, pa ću sad pomenuti i neke od tih projekata.   Mogućnosti zajedničkih ulaganja, dakle, postoje u industrijskim granama, u proizvodnji transportnih sredstava – traktora i priključnih mašina – automobilskih delova i delova za autobuse u saradnji sa Fabrikom automobila u Priboju, u tekstilnoj industriji – projekti za Tekstilni kombinat „Raška“ u Novom Pazaru, kao i u fabriku „Krupanjka“ u Krupnju, zatim u drvnu i industriju nameštaja u opštinama Kuršumlija, Petrovac na Mlavi, Bujanovac, Knjaževac, Tutin, Novi Pazar i Vranje. I tu nije kraj. Saradnja je dalje moguća u oblastima poljoprivrede i veterinarstva sa institutima u Novom Sadu, Zemun Polju, Smederevskoj Palanci i Čačku, s obzirom da Srbija izvozi značajne količine žitarica, pa bi ovakva trgovinska razmena mogla da se u značajnom obimu uspostavi i sa Marokom. U oblasti međunarodnog saobraćaja, bilo bi dobro razmotriti mogućnost novog sporazuma o vazdušnom saobraćaju, kao i otvaranje redovnog javnog avio-prevoza na linijama između naše dve zemlje. U energetici, Srbija može da ponudi konsultantske usluge u domenu cevovodnog transporta nafte i naftnih derivata, skladištenja i nadzora prilikom izgradnje naftovoda i produktovoda, a našu zemlju bi svakako interesovala finansijska podrška razvojnim projektima izgradnje naftnih rezervoara i produktovoda u Srbiji. Oblast zdravstva je sledeća mogućnost za koju je naša zemlja zainteresovana i to za uspostavljanje i razvijanje saradnje u proizvodnji i prometu lekova i mediciniskih sredstava, medicinske edukacije i obuke zdravstvenih radnika, kao i razmene iskustava i stručnjaka. U oblasti vojne saradnje, Srbija, osim namenske proizvodnje, može da ponudi školovanje pilota i drugih vojnih zanimanja, a Vojno-medicinska akademija, vrhunska zdravstvena ustanova u regionu sa iskustvom koje retko koja druga ima, može da bude poligon za obuku medicinskog osoblja. Na kraju, još jednom bih istakao da naše dve zemlje nemaju otvorena pitanja ili prepreka za razvoj svih, pre svega, ekonomskih odnosa. Naš interes je da povratimo i ojačamo svoj tradicionalno dobar ugled u afričkim i arapskim zemljama, izgrađen još u vreme bivše Jugoslavije, što mislimo da ćemo puno lakše uspeti podižući nivo saradnje sa Marokom kao značajnim faktorom regionalnog i afričkog razvoja. Otvoreni smo, zato, za sve predloge sa marokanske strane koje bismo voleli da čujemo za vreme ovog zasedanja, a nadam se i u budućnosti, jer samo kad se obe strane na licu mesta, sa potencijalnim partnerima uvere u međusobne mogućnosti, saradnja može biti unapređena. Na kraju, još jednom vas sve srdačno pozdravljam, želim uspeh u radu ekspertskim grupama koji počinje nakon ove plenarne sednice i nadam se da ćemo u budućnosti češće i još uspešnije sarađivati na dobrobit naših prijateljskih zemalja. Hvala vam na pažnji i srećan rad.  

Detaljnije
28 novembar br. 57
36300 Novi Pazar, Srbija
+(381) 20 313 032
Ponedeljak-Petak 9:00-17:00
[email protected]
Imate sugestiju, pitanje?
TOP