Ove godine, 11. jula, se navršava 25 godina od genocida u Srebrenici koji je bio vrh genocidnog talasa i politike koju je kreirala velikosrpska ideologija prema bošnjačkom narodu posebno na prostorima Bosne i Hercegovine i Sandžaka.
Ove godine, 11. jula, se navršava 25 godina od genocida u Srebrenici koji je bio vrh genocidnog talasa i politike koju je kreirala velikosrpska ideologija prema bošnjačkom narodu posebno na prostorima Bosne i Hercegovine i Sandžaka.
Predsjedništvo Stranke demokratske akcije Sandžaka pozdravlja odluku Haškog tribunala koji je pravosnažnom presudom izrekao adekvatnu kaznu Radovanu Karadžiću za udruženi zločinački poduhvat nad civilnim stanovništvom u Bosni i Hercegovini.
Stranka demokratske akcije Sandžaka se od svog osnivanja konstantno bori protiv vjerskog šovinizma, nacional fašizma i social rasizma, prvenstveno oličenog u Miloševićevom režimu, a danas u naprednjačko-radikalskom Vučićevom režimu.
Povodom 11. jula – Dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, Asocijacija mladih SDA Sandžaka simbolično je danas zasadila cvijeće na Rekreacionom centru u Novom Pazaru.
SDA Sandžaka najoštrije osuđuje i protivi se dodjeli najvišeg priznanja općine Srebrenica velikosrpskom šovinisti Miloradu Dodiku.
Zašto i sa kojim ciljem Vlada preko svoje Radne grupe odbija da u Akcioni plan za manjine, uvrsti probleme i prijedloge Bošnjaka koje predlažu njihovi legitimni predstavnici u Ranoj grupi?
Predsjedništvo Bošnjačkog nacionalnog vijeća razmatralo je na današnjoj sjednici okolnosti u vezi povlačenja iz Radne grupe za izradu Akcionog plana za manjine. Predsjednik BNV dr. Sulejman Ugljanin je tim povodom uputio pisma ambasadama i predstavnicima međunarodnih institucija i organizacija u Srbiji. Pismo predsjednika dr. Ugljanina, prenosimo u cjelosti:
Stranka demokratske akcije Sandžaka pozdravlja održavanje političko-privredne konferencije "Srebrenica 2015" kao prvi dobar i praktičan primjer prekogranične saradnje Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Tema današnje Press konferencije je najava protestnog skupa u organizaciji SDA Sandžaka pod sloganom "Za vladavinu prava, pravnu sigurnost i jednakost pred zakonom" koji će se održati sutra, dakle u utorak u 13h ispred "Sebilja" u Novom Pazaru.
U povodu obilježavanja 11. jula, godišnjice Genocida u Srebrecini, Stranka demokratske akcije Sandzaka izdaje izjavu za medije: Proslo je punih 17 godina od Genocida nad Bošnjacima u Srebrenici. Za sve Bošnjake ovaj dan predstavlja duboku i bolnu ranu, zbog nedužnog stradanja sunarodnika. Svaka godina sa sobom nosi težak teret i obavezu da se nestali pronađu, nevine ubijeni sahrane i podijeli tuga sa porodicama, sunarodnicima i svim ljudima svjesnim ovog ogromnog gubitka.
Povodom 11. jula, dana sjećanja na žrtve Srebrenice, narodni poslanik Enis Imamović u izjavi za medije ocenio je da je današnje saopštenje parlamenta mali, ali važan korak u pozitivnom smjeru. Naglasio je potrebu nadlježnih organa da se i najmanji vid međunacionalne netrpeljivosti mora sasjeći u korenu i da je Srebrenica jedna velika opomena. U njegovoj izjavi se još navodi: “Pozivajući se na presudu Međunarodnog suda pravde o Srebrenici, Narodna Skupština Republike Srbije, usvojila je svoju Deklaraciju o Srebrenici. Tim činom, započet je proces koji će još dugo biti pred nama, a na zalost i pred generacijama koje dolaze. Današnje saopštenje Parlamenta u povodu 11. Jula, Dana sjećanja na žrtve Srebrenice, je jedan mali, ali važan korak u pozitivnom smjeru. Samo sjećajući se i poštujući žrtve Srebrenice, te sviješću o okolnostima koje su dovele do Srebreničkog genocida nad Bošnjacima. Sviješću da postoje ideje i ljudi koji su spremni na tako svirep i strašan čin, mi se zapravo staramo da se Srebrenica, nikada, nigdje i nikome ne ponovi. Pred nama je dugotrajan, ali važan proces pomirenja i jačanja uslova za zajednički život, zasnovan na ravnopravnosti nacija i punom poštovanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda. U tom cilju, izražavamo duboko žaljenje i zbog svih nevino stradalih žrtava, drugih nacionalnosti u ratovima ‘90tih, saosjećamo se sa bolom njihovih porodica. Bez obzira koliko taj proces bio dug, a cilj daleko, na njih smo obavezni zbog generacija koje su došle i koje tek dolaze. Mi danas živimo u zemlji čiji je Parlament usvojio Deklaraciju kojom se potpuno poštuje i prihvata presuda Međunarodnog suda pravde o Srebrenici. Mi, međutim, živimo i u zemlji u kojoj se gotovo na svim sportskim manifestacijama na kojima učestvuju Bošnjaci, ističu transparenti i uzvikuju bolesne parole o noževima i žici, koji vrijeđaju i omalovažavaju žrtve Srebrenice, njihove porodice i jihovi sunarodnike. Dokle god šutimo na takve pojave, i dokle je takav zverski čin nekome povod da se osjeća ponosno i gordo, dokle svi ne budemo glasni i jednoglasni u osudi takvih pojava, naš zadatak biće težak, a cilj daleko. Postavlja se pitanje, da li je neko, nekada, na bilo koji način, procesuiran zbog isticanja i uzvikivanja bolesnih parola “o noževima i žici u Srebrenici” i hoće li nadlježni organi ikada učiniti nešto da se ovaj trend zaustavi?”, zapitao se na kraju svog izlaganja narodni poslanik Stranke demokratske akcije Sandžaka, Enis Imamović.
"Mi u Skupštini Srbije predstavljamo Bošnjake i sve što se tiče Bosnjaka, to je amanet koji smo preuzeli na izborima. Srebrenica kao jedna od najvećih historijskih patnji, svih Bošnjaka, treba da bude u centru pažnje ne samo bošnjačkih političara i bošnjačke inteligencije, već i političkih predstavnika država na Balkanu, EU i međunarodne zajednice – rekao je Imamović, prenosi NAP.