Na zasjedanju u Skupštini Srbije narodni poslanik SDA Sandžaka Ahmedin Škrijelj uputio je pitanja ministru u Vladi Republike Srbije zaduženom za pomirenje,regionalnu saradnju i društvenu stabilnost.
Obraćanje narodnog poslanika prenosimo u cjelosti:
"Predsjedavajuća, koleginice i kolege Narodni poslanici,
Postavljam pitanje ministru u Vladi Republike Srbije zaduženom za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost Usami Zukorliću.
Elektroenergetska mreža u Novom Pazaru i Tutinu više od deset godina pod konstantnim je opterećenjem i ne može da zadovolji potrebe građana u napajanju električnom energijom.
Taj problem je sve više izražen i postoji realna prijetnja da sistem za napajanje električnom energijom usled konstantnog neodržavanja i opterećenja bude van funkcije i trajno ugrozi osnovne životne funkcije u ovim sandžačkim opštinama.
A upravo se to i desilo u Novom Pazaru i Tutinu.
Posebno alarmantno je stanje u Tutinu. Do prekida u snabdijevanju električnom energijom došlo je u četvrtak veče, 2. oktobra 2025. godine, kada je cijela teritorija opštine Tutin ostala bez struje. Bez električne energije se i dalje nalaze dijelovi te opštine Kadiluk, Donja Pešter i Ribarićki kraj. U Novom Pazaru više desetina naselja u prosjeku je po 20 sati bilo bez električne energije.
Nestanak struje uzrokovao je ozbiljne poteškoće ljudima. Grijanje je onemogućeno, pumpe za vodu nisu u funkciji, hrana propada a zabilježeni su i slučajevi da je i nastava u školama otkazivana.
Pored toga, u Novom Pazaru postoji problem sa prikupljanjem i deponovanjem otpada i problem sa tzv. deponijom Golo brdo, koja pored toga što nema potrebne dozvole u potpunosti je nesanitarno i ekološki neprihvatljivo mjesto za odlaganje otpada. Kao takva ugrožava živote ljudi i znatno utiče na kvalitet života, kompletan biodiverzitet, vazduh, vodotokove i prirodnu estetiku te u velikoj mjeri negativno utiče na živote i zdravlje ljudi. U Novom Pazaru se nelegalno transfer stanice za otpad pretvaraju u divlje deponije a ostali otpad se iz Novog Pazara odlaže u nekoliko gradova i opština u Srbiji.
Pored toga na Državnom univerzitetu još uvijek nije uvedena prinudna uprava i još uvijek nema katedre za bosanski jezik.
SDA Sandžaka dijeli zabrinutost sa građanima koji trpe posledice neodgovorne državne vlasti.
Posebno zabrinjava što su ovoj Vladi postoji ministar zadužen za pomirenje i društvenu stabilnost, porijeklom iz Tutina, koji je uzeo glasove od Bošnjaka Sandžaka, a nije ništa konkretno uradio po ovim a ni drugim važnim pitanjima, jer što je njemu bolje u Beogradu narodu je gore u Sandžaku.
Pitamo ministra Usamu Zukorlića da li se pomirio sa ministrima energetike, prosvjete, i ekologije kako bi rješavanjem ovim problema osigurao društvenu i svaku drugu stabilnost u Sandžaku i da li je na Vladi Republike Srbije ili kod resornih ministarstava službeno, pokrenuo inicijativu, predložio projekat ili zatražio preduzimanje adekvatnih mjera u cilju osiguravanja dugoročnog i stabilnog napajanja Novog Pazara i Tutina električnom energijom, rješavanja problema vezanih za prikupljanje i deponovanje otpada te problema u vezi tzv deponije Golo brdo, uvođenja prinudne uprave i katedre za bosanski jezik na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru.
Ukoliko postoje takve inicijative, projekti ili prijedlozi mjera tražim da se isti dostave u odgovoru."




